Muzyka ocalona

Fundacja Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego oraz Fundacja Polonia Music Art zapraszają na koncert poświęcony polskim i czeskim kompozytorom pochodzenia żydowskiego – ofiarom Holocaustu. Koncert „Muzyka ocalona” odbędzie się w Centrum „Synagoga” Fundacji Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego w Zamościu, w niedzielę 5 sierpnia o godzinie 18.00.

Wydarzenie upamiętni 75. rocznicę powstania w getcie warszawskim. W wykonaniu zespołu Art Chamber Ensemble zabrzmią kompozycje Józefa Kofflera – jednego z najciekawszych kompozytorów polskiego modernizmu i pierwszego polskiego twórcy dodekafonicznego, Mariana Neuteicha – znanego głównie z muzyki filmowej i dyrygenta Żydowskiej Orkiestry Symfonicznej w getcie warszawskim,  Joachima Mendelsona – wykładowcy Instytutu Muzycznego w Warszawie, oraz wybitnych czeskich kompozytorów, absolwentów akademii muzycznych w Pradze i Brnie – Gideona Kleina i Pavla Haasa. Koncert zakończy trio fortepianowe „Silent Voices”, amerykańskiego twórcy Benjamina Leesa z 1998 roku dedykowane  „tym, których głosy na zawsze umilkły w czasie pogromów i ludobójstwa”, jak tłumaczy sam kompozytor. O niezwykłości tego koncertu stanowi jego program, ponieważ znalazły się w nim bardzo rzadko wykonywane utwory, z których większość nie była prezentowana polskiej publiczności.

Zagrają członkowie zespołu Art Chamber Ensemble. Jego założyciele – skrzypek Jarosław Pietrzak oraz pianistka Julita Przybylska-Nowak – zapraszają do współpracy muzyków z Polski i z zagranicy. W koncercie wezmą udział młodzi utalentowani artyści, studenci oraz absolwenci polskich  akademii muzycznych we Wrocławiu, Poznaniu, a także austriackich w Grazu i Wiedniu, laureaci wielu konkursów muzycznych: Ewelina Korczakowska  (skrzypce), Dominika Luteńko (skrzypce), Anna Wałek (skrzypce), Adrianna Mołocznik (altówka), Weronika Strugała (wiolonczela). Słowo o muzyce wygłosi Gniewomir Zajączkowski.

 Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.