Jarosław Pietrzak

Ukończył z wyróżnieniem Liceum Muzyczne im. Henryka Wieniawskiego w Łodzi oraz Akademię Muzyczną im. Fryderyka Chopina w Warszawie, w klasie skrzypiec prof. Zenona Brzewskiego. Swoje umiejętności doskonalił pod kierunkiem profesorów: Ireny Dubiskiej, Jean Fournier, Wolfganga Marschnera, Olega Krysy, Renato de Barbieri oraz Zachara Brona. Jest laureatem Festiwalu Młodych Skrzypków w Lublinie a także Konkursu Muzyki Kameralnej im. Karola Szymanowskiego w Łodzi.

Był członkiem Polskiej Orkiestry Kameralnej oraz Orkiestry Sinfonia Varsovia. Z zespołami tymi dokonał wielu nagrań płytowych i telewizyjnych. Uczestniczył także w światowym tournée Menuhin Festival Orchestra, pod dyrekcją sir Yehudi Menuhina.

Prowadzi ożywioną działalność solistyczną i kameralną. Koncertował w USA, Francji, Niemczech, Wielkiej Brytanii, Argentynie, Brazylii, Republice Czeskiej, Turcji, Szwajcarii i Korei Południowej. Jako solista występował w Queen Elizabeth Hall w Londynie, Teatro Colon w Buenos Aires, City Hall w Glasgow oraz Spivey Hall w Atlancie. W kręgu artystycznych zainteresowań Jarosława Pietrzaka znajduje się także muzyka współczesna. W swoim dorobku ma płytę Polish Violin Duos, nagraną wspólnie ze skrzypkiem Bartłomiejem Niziołem, która była nominowana do Fryderyka, prestiżowej polskiej nagrody muzycznej.

Jarosław Pietrzak prowadzi także bogatą działalność pedagogiczną. Był wykładowcą mistrzowskich kursów w Hacettepe University w Ankarze, Uniwersytecie Muzycznym w Daejeon w Korei Południowej oraz na Uniwersytecie w Ostrawie. Jest profesorem Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu.