Maciej Kieres

Polski dziennikarz telewizyjny, dokumentalista, pianista, kompozytor.

Doświadczony reżyser, dokumentalista filmowy, współpracujący od kilkunastu lat z TVP Wrocław, dziennikarz radiowy i telewizyjny, autor i realizator widowisk muzycznych realizowanych dla Telewizji Polskiej.

Inicjator i główny twórca cyklu filmowego powołanego do życia w Ośrodku Kultury i Sztuki we Wrocławiu, Dolny Śląsk Pełen Historii w ramach którego wyreżyserował: Riese.Tajemnice wykute w skaleJaśniej i cieplej. Historia gazownictwa na Dolnym ŚląskuPamiętajcie o ogrodach. Historia przeglądu piosenki aktorskiej we WrocławiuTwierdza KłodzkaSrebrny Lew. Wędrówki po ziemi kłodzkiejOpowieść o zamku na skale, ziemia Lądecka. Wędrówki po niezwykłych miejscachDaisy. Wspomnienie minionego świataMarianna. Królowa Kotliny. Ponadto autor filmów dokumentalnych, między innymi: Republika bananowaZarekwirowanoHistoria Orderu Uśmiechu.

Pianista, kompozytor, aranżer, wieloletni akompaniator wybitnych artystów, między innymi Violetty Villas, Grażyny Barszczewskiej, Macieja Damięckiego, Zbigniewa Lesienia i innych. Autor muzyki do spektakli teatralnych i piosenki aktorskiej.

Realizator wielu wydarzeń artystycznych i krzewiciel życia kulturalnego na Dolnym Śląsku. Pomysłodawca licznych koncertów i festiwali; od 20 lat dyrektor artystyczny festiwalu Maj z Muzyką Dawną, organizowanego we Wrocławiu i na Dolnym Śląsku rokrocznie od 1992 roku. Jest to jedyna tego rodzaju impreza kulturalna w południowo-zachodniej Polsce. Festiwal zajmuje się promocją Muzyki Dawnej wykonywanej zarówno przez uznanych artystów jak i młodych, debiutujących wykonawców, w pięknych zabytkowych wnętrzach we Wrocławiu i na Dolnym Śląsku, na oryginalnych instrumentach bądź ich wiernych kopiach używanych od XIII do XVII w.

Organizator Międzynarodowego Festiwalu im. Henryka Wieniawskiego w latach 2008–2011, oraz dyrektor artystyczny w roku 2012. Festiwal nawiązuje do dwukrotnych pobytów i koncertów Henryka Wieniawskiego, jednego z najwybitniejszych polskich skrzypków i kompozytora, w latach 1855 i 1857 w Szczawnie-Zdroju.

Od 2001 roku związany z Ośrodkiem Kultury i Sztuki we Wrocławiu, obecnie kierownik Działu Współpracy z Zagranicą. W ramach pracy w OKiS-ie realizował wiele międzynarodowych inicjatyw, w tym projekt muzyczny w ramach porozumienia Polsko-Francuskiego, realizację i nagranie nowo odkrytych utworów Franza Xavera Richtera i Johanna Gottlieba Janitscha. Jest również pomysłodawcą i realizatorem serii plenerowych Koncertów Operowo-Operetkowych, organizowanych na Dolnym Śląsku.

Działacz harcerski, rzecznik Chorągwi Dolnośląskiej ZHP.